Let's Crush Some Numbers

Select a problem below to get started:

scoreboard

Points: 0 | Total Problems: 4

to switch between problems use your left and right arrow keys

Jen has 84.5 yards of fabric to make curtains. She makes 6 identical curtains and has 19.7 yards of fabric remaining. How many yards of fabric does Jen use per curtain?

What Do You Think?

Before we get started, what do you think problem above is asking you to figure out?

Go here to answer first

Choose A Path

There are different ways to solve most math problems. You can score more points by exploring more paths and answering correctly. Solve all paths to be at the top of your class!

steps: 0 of 2 complete

Path 1

Subtraction

Subtract the extra yards and then figure out how much fabric she used for each curtain
Go here to answer

steps: 0 of 2 complete

Path 2

Write an equation

Write an equation to solve it
Go here to answer

steps: 0 of 3 complete

Path 3

diagram

Use a diagram to understand the problem
Go here to answer

Ok, let's get started. Which path would you like to try.

Todd orders pictures from a photographer. Each picture costs $7.50. A one-time shipping fee of $3.25 is added to the cost of the order. The total cost of Todd’s order before tax is $85.75. How many pictures did Todd order?

What Do You Think?

Before we get started, what do you think problem above is asking you to figure out?

Go here to answer first

Choose A Path

There are different ways to solve most math problems. You can score more points by exploring more paths and answering correctly. Solve all paths to be at the top of your class!

steps: 0 of 2 complete

Path 1

Write an equation

Write an equation to solve it
Go here to answer

step: 0 of 1 complete

Path 2

Addition

Add on the picture cost until I get to $85.75
Go here to answer

step: 0 of 1 complete

Path 3

Subtraction

Subtract away from $85.75 until I get to $O
Go here to answer

Ok, let's get started. Which path would you like to try.

Ava wants to run a total of 22 miles in five days. The table shows her log for the miles she ran on Monday, Tuesday, Wednesday, and Thursday. How many miles must Ava run on Friday to reach her goal?

sneaker

What Do You Think?

Before we get started, what do you think problem above is asking you to figure out?

Go here to answer first

Choose A Path

There are different ways to solve most math problems. You can score more points by exploring more paths and answering correctly. Solve all paths to be at the top of your class!

steps: 0 of 2 complete

Path 1

Addition

Add up her miles and then find out how many more she needs to get to 22 miles
Go here to answer

steps: 0 of 2 complete

Path 2

Write an equation

Write an equation to solve it
Go here to answer

step: 0 of 1 complete

Path 3

Subtraction

Subtract her miles from 22 and see how many are left
Go here to answer

Ok, let's get started. Which path would you like to try.

Mario is setting up a new tent during a camping trip. The tent came with 7 feet of rope. The instructions are to use 34.5 inches of the rope to tie a tarp on top of the tent. Then, the remaining rope should be cut into 8¼-inch sections to tie the tent to stakes in the ground. Mario will use all of the rope as instructed. Write and solve an equation to determine the number of 8¼-inch sections of rope Mario can cut from the rope.

tent

What Do You Think?

Before we get started, what do you think problem above is asking you to figure out?

Go here to answer first

Choose A Path

There are different ways to solve most math problems. You can score more points by exploring more paths and answering correctly. Solve all paths to be at the top of your class!

steps: 0 of 2 complete

Path 1

Write an equation

Write an equation to solve it
Go here to answer

steps: 0 of 2 complete

Path 2

Addition

Add on from 34.5 inches until I use up all the rope
Go here to answer

steps: 0 of 2 complete

Path 3

Subtraction

Subtract from the total until I get to 0
Go here to answer

Ok, let's get started. Which path would you like to try.